Dotyczy: Postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nr Us.260.1.2.2013.EFS prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na zadanie pod nazwą: „Zorganizowanie i przeprowadzenie konsultacji, warsztatów, treningów, szkoleń w ramach aktywizacji społecznej i zawodowej projektu „O krok do przodu” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego”.
Niniejszym zgodnie z art. 38 ust. 1,2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.) przedstawiamy odpowiedzi na pytania zadane do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia na zadanie pod nazwą: „Zorganizowanie i przeprowadzenie konsultacji, warsztatów, treningów, szkoleń w ramach aktywizacji społecznej i zawodowej projektu „O krok do przodu” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego”.
Pytanie 1:
Proszę o wyjaśnienie zapisu:
a) W zakresie posiadania wiedzy i doświadczenia
- W okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - to w tym okresie, wykonał minimum 5 usług polegających na organizacji zajęć o zbliżonej tematyce, dla co najmniej 50 osób każda.
Czy Oferent musi wykazać doświadczenie we wszystkich zakresach zapisanych do realizacji czyli np.
ü Szkolenia z zakresu podstaw obsługi komputera i Internetu z obsługą kasy fiskalnej
ü Szkolenia z zakresu podstaw obsługi komputera i Internetu z obsługą kasy fiskalnej
ü Magazynier
ü Warsztaty z doradcą zawodowym
ü Konsultacje z psychologiem
Czy np. może wykazać zrealizowane 5 usług dla 50 osób każda tylko np. z doradztwa zawodowego, wsparcia psychologicznego, obsługi komputera.
Odpowiedź:
Zgodnie z zapisem pkt. 8.2 b) SIWZ Zamawiający określił warunek udziału w postępowaniu polegający na wykazaniu wykonanych w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - to w tym okresie, minimum 5 usług polegających na organizacji zajęć o zbliżonej tematyce, dla co najmniej 50 osób każda.
Dodatkowo Zamawiający wyjaśnił w pkt. 8.2 b) SIWZ co należy rozumieć przez zajęcia o zbliżonej tematyce tj.: „Przez zajęcia o zbliżonej tematyce należy rozumieć szkolenia obejmujące m.in. konsultacje, warsztaty, treningi, o których mowa w niniejszej specyfikacji”.
Formułując warunek udziału w postępowaniu Zamawiający posłużył się pojęciem „zajęcia o zbliżonej tematyce”. Zatem zdaniem Zamawiającego nic nie stoi na przeszkodzie aby wykazać się realizacją 5 usług dla 50 osób każda tylko np. z doradztwa zawodowego, wsparcia psychologicznego, obsługi komputera gdyż w ramach zaproponowanych usług zawarte są elementy, o których mowa w specyfikacji.
Pytanie 2:
Zwracam się z pytaniem dot. pkt. 8.3. Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia .
Czy w związku z powyższym pkt. załącznik Nr 8 dot. pisemnego zobowiązania do oddania do dyspozycji Wykonawcy niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia ma zostać złożony od wszystkich trenerów którzy zostaną wymienieni w ofercie oraz od podmiotu od którego będziemy wynajmować salę czy nie jest to konieczne.
Odpowiedź:
Zgodnie z treścią art. 26 ust. 2b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 ze zm.), dalej zwana „ustawą Pzp” wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia. Powyższe oznacza, iż wykonawca celem udowodnienia zamawiającemu dysponowania zasobami niezbędnymi do realizacji danego zamówienia, o ile korzysta z doświadczenia podmiotów trzecich, zobowiązany jest do przedłożenia stosownego oświadczenia w formie pisemnego zobowiązania. Sens normatywny tego przepisu sprowadza się do stwierdzenia, że wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego może powołać się w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu określonych przez zamawiającego zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy PZP na zasoby podmiotu trzeciego w sytuacji, gdy sam bezpośrednio nie dysponuje takimi zasobami (np. wymaganym przez zamawiającego doświadczeniem). Tak więc poleganie na zasobach podmiotu trzeciego zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy PZP odnosi się do kwestii wykazania dysponowania zasobami niezbędnymi do wykonania zamówienia określonymi przez zamawiającego w ramach danego postępowania (opis sposobu dokonania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu) na etapie badania ofert (wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu).
Jednocześnie Interpretacja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotycząca powoływania się wykonawców na zasoby podmiotu trzeciego jednoznacznie wskazuje na obowiązek wykonawcy, w takim przypadku, rzeczywistego wykazania dysponowania potencjałem, na który się powołuje przy realizacji zamówienia. Udowodnieniu podlega okoliczność, że zasoby podmiotu trzeciego będą faktycznie dostępne przez cały czas realizacji zamówienia. A zatem, uprawnione jest stwierdzenie, że dla celów wykazania dysponowania zasobami podmiotu trzeciego nie jest wystarczające przedstawienie jakiegokolwiek dokumentu podmiotu trzeciego odwołującego się do woli udostępnienia jego zasobów, ale niezbędne jest przedstawienie (dokumentu, dokumentów), których treść będzie wykazywać faktyczną dostępność tych zasobów na użytek wykonawcy w celu realizacji zamówienia.
Ustawa Prawo zamówień publicznych nie precyzuje za pomocą jakich dokumentów wykonawca może udowodnić zamawiającemu, że zasobami podmiotów trzecich będzie rzeczywiście dysponował. Wskazuje jedynie, że „w szczególności” takim dokumentem może być pisemne zobowiązanie podmiotu trzeciego. Ustawa nie określa przy tym jaką formę oraz treść powinno mieć owo „pisemne zobowiązanie”. Zobowiązanie to – w zależności od danego przedmiotu zamówienia publicznego czy charakteru zobowiązania – może być wyrażone w jednym dokumencie, jak również być podparte całym pakietem innych dokumentów. Za niewystarczające dla udowodnienia, na podstawie art. 26 ust. 2 b ustawy Pzp, dysponowania odpowiednimi zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia w zakresie potwierdzenia posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia należy przy tym uznać złożenie jedynie oświadczenia podmiotu udostępniającego zasoby treści: - „udostępniam doświadczenie i wiedzę celem realizacji zamówienia publicznego…” wraz z referencjami potwierdzającymi doświadczenie podmiotu udostępniającego zasoby, na które powołuje się wykonawca. Ogólne oświadczenie o podanej wyżej treści w żaden sposób nie dowodzi, że wykonawca faktycznie będzie mógł skorzystać z wiedzy i doświadczenia podmiotu trzeciego. Zamawiający nie uzyskuje bowiem żadnego zobowiązania podmiotu trzeciego w obszarze sposobu posługiwania się przez wykonawcę zasobami podmiotu trzeciego. Uznanie takich dokumentów może natomiast doprowadzić do realizacji zamówienia przez podmiot nie posiadający kwalifikacji do realizacji zamówienia. W związku z powyższym dla ułatwienia Zamawiający sporządził przykład takiego zobowiązania, które stanowi załącznik nr 8 do SIWZ.
Podsumowując, w sytuacji, której wykonawca nie spełnia samodzielnie warunków udziału w postępowaniu tj:
Pkt. 8.2. SIWZ :
a) w zakresie posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania:
- Wykonawca posiada wpis do rejestru instytucji szkoleniowych prowadzony przez wojewódzki urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.
- Wykonawca posiada wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia prowadzony przez marszałka województwa właściwego dla siedziby podmiotu.
b) W zakresie posiadania wiedzy i doświadczenia
- W okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - to w tym okresie, wykonał minimum 5 usług polegających na organizacji zajęć o zbliżonej tematyce, dla co najmniej 50 osób każda.
Przez zajęcia o zbliżonej tematyce należy rozumieć szkolenia obejmujące m.in. konsultacje, warsztaty, treningi, o których mowa w niniejszej specyfikacji.
c) w zakresie dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia:
Dysponuje lub będzie dysponował w dacie wykonywania zamówienia, w miejscu jego wykonywania co najmniej:
- trzema osobami posiadającymi wykształcenie wyższe o kierunku psychologia, posiadającymi minimum dwuletnie doświadczenie zawodowe w prowadzeniu poradnictwa psychologicznego, indywidualnego i zajęć grupowych;
- trzema osobami posiadającymi wykształcenie wyższe o kierunku lub specjalności doradztwo zawodowe, posiadającymi minimum dwuletnie doświadczenie w pracy w poradnictwie zawodowym – indywidualna konsultacja, grupowe warsztaty aktywnego poszukiwania pracy;
- osobą posiadającą zaświadczenie o ukończeniu seminarium dla instruktorów/wykładowców wózków widłowych;
- dwoma osobami posiadającymi wykształcenie wyższe kierunkowe z zakresu pielęgniarstwa, ratownictwa, dietetyki, geriacji, oraz dodatkowo uprawnienia/kwalifikacje pedagogiczne.
może on polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia. W tym celu należy przedłożyć stosowne zobowiązanie stanowiące załącznik nr 8 do SIWZ.
W tym miejscu należy podkreślić, że opisana wyżej interpretacja dotyczy tylko i wyłącznie sytuacji, w której to Wykonawca samodzielnie nie spełnia warunków udziału w postępowaniu zawartych w pkt. 8 SIWZ.
Odpowiadając na zadane pytanie informuję, że pisemne zobowiązanie przedkłada jedynie oferent, który nie spełnia samodzielnie warunków udziału w postępowaniu i będzie polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów. Jeżeli zatem wykonawca nie zatrudnia samodzielnie, (czy to na podstawie umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawnej) trenerów, lecz korzysta z takiej osoby zatrudnionej u innego podmiotu, wówczas zgodnie z zapisami SIWZ zobowiązany będzie udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował tą osobą przy realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tego podmiotu do oddania mu do dyspozycji tej osoby na okres wykonaniu zamówienia. W przypadku wynajmu sali szkoleniowej od podmiotu trzeciego Zamawiający nie wymaga złożenia pisemnego zobowiązania zgodnie z załącznikiem nr 8 do SIWZ, gdyż miejsce odbywania się zajęć nie jest warunkiem udziału w postępowaniu.